Toto sú veci, ktoré v kuchyni určite nepotrebujete, preč s nimi!

Kuchyne | 02.12.2019

Kuchyňa je miestom, kde sa bez mnohých vecí nezaobídete. Spotrebiče, rôzne kulinárske pomôcky... Moderná kuchyňa však má byť v prvom rade funkčná. Nesmie sa stať skladiskom vecí, na ktoré len sadá prach a prácu komplikujú. Poradíme vám, ktoré predmety sú v kuchyni úplne zbytočné.

Naplnené sady koreničiek

Korenie dáva jedlu chuť, preto sa bez neho v kuchyni nezaobídete. Ale neuspokojte sa s kúpou naplnených koreničiek, v ktorých sú aj koreniny, ktoré nedokážete využiť. Koreniny totiž strácajú arómu a kvalitu po dlhom skladovaní, niektoré sú účinnejšie v podobe čerstvých byliniek. Napríklad bazalka a pažítka majú lepšiu chuť čerstvé než sušené. Kupujte len také koreniny, ktoré skutočne potrebujete a vždy len v malom množstve.

Tip: Mnohé bylinky si môžete zamraziť v zásobníkoch na ľad a použiť pri varení ako čerstvé.

 

Nepriehľadné nádoby na potraviny

Nádoby na skladovanie potravín sú praktické a majú v kuchyni svoje opodstatnenie. Môžete v nich držať uvarené jedlo i zásoby. Neobklopujte sa však nepriehľadnými nádobkami. Riskujete, že na ich obsah zabudnete a skazí sa, prípadne, že múku či strúhanku nebudete mať v dostatočnom množstve, keď ich budete potrebovať. Používajte priehľadné nádoby - buď sklenené, alebo plastové.

Tip: Sklenené nádoby sú praktickejšie, keďže ich môžete použiť na uskladnenie vareného jedla v chladničke a následne v nich pokrm aj zohrievať v mikrovlnke.

Prečítajte si aj: Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín 

Príliš veľa hrnčekov

Asi to poznáte. Zariadili ste si kuchyňu štýlovou sadov hrnčekov na kávu a čaj a časom sa vám polica prehýba pod ťarchou rôznorodých kúskov. Niektoré ste si kúpili na dovolenke, ďalšie dostali do daru alebo boli súčasťou limitovanej edície čaju či kávy. Vaša predstava o zladenej kuchyni sa rozplynula. Čo s tým? Nenechajte sa ovplyvniť a naďalej sa držte svojej predstavy a vkusu.

Tip: Nechcené a neladiace hrnčeky, šálky či poháre podarujte alebo predajte.

 

Poškriabaný teflónový riad

Riad s teflónovou vrstvou je obľúbený z mnohých dôvodov. Ľahko v ňom pripravíte jedlo bez tuku a nemusíte sa báť, že sa pripáli. Pri používaní však musíte vedieť, že pri zahrievaní prázdnej nádoby sa uvoľňujú jedovaté výpary. Rovnako nebezpečný je poškriabaný povrch. Pri varení preto používajte len drevené alebo plastové pomôcky a pri akomkoľvek náznaku poškodenia teflónový riad vyhoďte.

Tip: Rovnako praktický je riad z nehrdzavejúcej ocele. Je odolnejší, môžete ho umývať aj v umývačke riadu.

Prečítajte si aj: Prečo by som mal v 21. storočí bývať v slamenom dome? Pre toto! 

Rôzne druhy pohárov

Pijete rôzne nápoje a na každý máte „špeciálny" druh pohárov? Iné sú určené na vodu, iné na džús, víno, šampanské, likér, koňak... Výpočet nápojov a k nim patriacich pohárov je dlhý. Ale naozaj potrebujete na každý nápoj špeciálny pohár? Možno zistíte, že ich vytiahnete len raz za čas pri špeciálnych príležitostiach a väčšinu času len zaberajú miesto v linke.

Tip: Vedeli ste, že existujú firmy, od ktorých si môžete požičať porcelán, poháre a dokonca príbory?

 

Zbytočné spotrebiče

Existujú rôzne spotrebiče so špeciálnym účelom, napríklad varič na vajíčka, ryžu, popkornovač, vaflovač... Keby sme ich chceli všetky vymenovať, bol by to celkom dlhý zoznam. Ako často ich používate? Určite nie každý deň a v kuchyni len zbytočne zavadzajú.

Tip: Pred kúpou akéhokoľvek drobného spotrebiča si položte otázku: Naozaj to potrebujem? Možno zistíte, že pokrm viete pripraviť oveľa rýchlejšie aj bez tohto spotrebiča.

Kuchynská hubka

Prekvapuje vás, že je na zozname pomôcka na umývanie riadu? Už dávno je známe, že kuchynské hubky či špongie sú semenišťom baktérií. Ich hlavný problém je ten, že sú pórovité a dlho sa v nich drží vlhkosť, čo baktériám vyhovuje. Hoci ich po umytí necháte vyschnúť, trvá to dlho a je ťažké ich vydezinfikovať. Podľa vedcov nepomôže ani „sterilizácia" v mikrovlnke. Pomôže len častá výmena.

Tip: Nahraďte špongiu bavlnenou handričkou. Jednoduchšie ju udržíte čistú, keďže rýchlejšie vyschne a môžete ju častejšie prať. Na prischnuté zvyšky potravy použite kefku na riad.

Všetky zbytočnosti, ktoré hromadíme kuchyni, nájdete aj v našej galérii.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia