Zo žien, ktoré opustia mesto a presťahujú sa do satelitu, sa stávajú zelené vdovy: O čo ide?

Môj byt | 22.11.2019

Mesto či satelit? Premysleli ste si skutočne všetko?

Riešite dilemu? Hľadať bývanie v meste alebo vyraziť smerom na blízky vidiek? Predstava rodinného domčeka so zeleným trávnikom, možno aj s bazénom priamo pod vlastnými oknami je neskutočne lákavá! Než však podpíšete kúpnu zmluvu, všetko si dobre premyslite.

Pozrite si aj: Wau, televízia, ktorú nie je vidno: Tú v obývačke určite potrebujete!

Satelity vznikajú nielen v okolí Bratislavy, nájdeme ich už aj na mnohých iných miestach Slovenska. Rady úplne nových rodinných domčekov, ktoré vyrástli na bývalých lúkach pri dedinkách v okolí väčších miest, lákajú hlavne mladé rodiny na moderné a pohodlné bývanie. Mnohé projekty skutočne pôsobia zaujímavo a ponúkajú príjemné bývanie. To však nie je všetko, čo by ste mali od svojho bývania očakávať? Zvyčajne totiž ide o rozhodnutie na dlhé roky.

 

Preč z mesta?

Túžite vypadnúť preč z mesta? Chcete to mať blízko do prírody, nenechať sa otravovať rušnou dopravou a mať kúsok svojho súkromia? Áno, toto všetko vám môže útek z mesta priniesť. Avšak aj v mestách, hlavne v okrajových štvrtiach môžete nájsť rovnako pokojné miesta či ulice plné zelene blízko lesov bez hlučnej premávky.

Ostatní práve čítajú: Tieto retro veci sú stále cool: Zoberte ich babke z povaly

K hlavným faktorom, ktoré je potrebné pri presune mimo mesto zvážiť, patrí napríklad doprava. Tá bude veľkým konzumentom času, ale aj financií. Hľadajte bývanie, ktoré vám poskytuje v dobrom dosahu verejnú dopravu či už vlakovú, alebo autobusovú. Dokonca, aj keď máte v domácnosti dve autá, môže sa stať, že jedno z nich bude nepojazdné. Máte možnosť dopraviť sa z domu do práce či na iné miesta?

Prečítajte si aj: Vymeňte zvierací pelech za dizajnovú súčasť nábytku

Náš tip: Myslite vopred. Je to nielen o vás, ale aj o vašich deťoch. Možno budú musieť do školy cestovať či už autom, alebo neskôr samostatne verejnou dopravou. Vo svojich plánoch nezabúdajte, že zo škôlky čoskoro prejdú na základnú školu, a potom vás ešte čakajú ďalšie roky na strednej škole. Ak dieťa bude športovať alebo mať krúžky, budete musieť riešiť ešte viac logisticky náročné situácie.

 

Ďalšou dôležitou otázkou je, koľko vám bude dochádzanie do práce, za lekárom či nákupmi trvať a ako bude finančne náročné. Neuspokojte sa so sľubmi, že obec už plánuje dobudovanie miest v škôlke či v škole. Roky vám v novovybudovaných štvrtiach či uliciach môžu chýbať chodníky či základné služby, ktoré by ste mali mať na dosah. Nezabúdajte, že to platí za každého počasia.

Toto je super: Pre všetkých milovníkov mora a slnka máme riešenie, ako si ho dopriať každý deň!

Zelená vdova

Už ste o nich počuli? Možno ste to práve vy. Ide o ženy, ktoré sa s rodinami odsťahovali na vidiek. Splnili si svoj sen, bývajú v rodinnom domčeku, majú svoj kúsok zelene i život na pokojnom vidieku mimo ruchu mesta. Zároveň však trávia dni samé s malým dieťaťom, izolované vo svojom dome, pretože nie každá rodina si môže dovoliť živenie dvoch automobilov a pracujúci manžel sa vracia domov až večer, aby skoro ráno znova vyrazil preč.

Mohlo by vás zaujímať: TÁTO vec nebude nikdy nudná: Majte ju doma a budete mať nadčasový byt

A tak trávia väčšinu času v novovystavaných štvrtiach, neraz bez poriadnych komunikácií, parkov či komunitných miest, kde by sa mohli socializovať alebo zabehnúť do obchodu. Ak však zvolíte správne, môžete skutočne získať príjemné miesto pre život, ktoré vám bude doslova každý z mesta závidieť.

Inšpirujte sa v našej GALÉRII nádhernými domami. Ktorý by ste chceli?

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia