Interiérové rastliny, ktoré vám zabezpečia zdravie

Tipy a triky | 05.11.2019

Viete o tom, že mať rastlinku v byte či na pracovnom stole, môže výrazne ovplyvniť vaše fyzické i psychické zdravie? Dokážu nielen vyrábať kyslík, ony tiež odfiltrujú nebezpečné chemikálie, žiarenie i prach a dokonca zlepšujú náladu!


Určite ich potrebujete!

Nie je nič horšie ako tráviť hodiny a hodiny v sterilnom prostredí bez jedinej živej bytosti vedľa seba. Nemusíte si však nosiť do práce či do spálne zvieratko - užitočným, tichým a nenáročným spoločníkom môže byť aj rastlina. Jej vplyv na váš život môže byť dokonca dramatický!


Filter
Niektoré druhy rastlín, ktoré môžete bez problémov pestovať doma, pracujú ako chemický filter, čím nás chránia pred chemikáliami a ďalšími škodlivinami, ktoré sa uvoľňujú z nábytku, z prístrojov i čistiacich prostriedkov, ktorými bežne naše domácnosti či kancelárie upratujeme. To, čo je pre nás nebezpečné, je pre nich potrebné k prospievaniu. Zabúdať nesmieme ani na neviditeľný, ale o to škodlivejší elekotromagnetický smog prítomný dnes skutočne všade.

Prečítajte si aj: 30 tipov na štýlovú dekoráciu z obyčajného rebríka!

Ktoré rastlinky pestovať, aby ste mali okolo seba zdravšie prostredie?

Napríklad takú aloe, známu ako rastlinu nesmrteľnosti. Popri desiatkach iných pozitívnych účinkoch čistí prostredie aj od nebezpečného formaldehydu a benzénu. Zasaďte si ju a budete mať svoju prírodnú lekárničku hneď po ruke.


Obdobne filtruje z prostredia formaldehyd, benzén a amoniak chryzantéma. V čase kvitnutia vás dokonalo poteší aj pohľad na ňu, dostanete ju kúpiť v širokom spektre farieb. K „filtrovačom" patria aj antúrie, zelenec, dracéna a u fajčiarov by mala rozhodne kvitnúť gerbera!

Zasaďte si ministrom
Áno, myslíme práve fikus. Doprajte mu dobré svetlo, ale nedávajte ho na slnko. Rastlinkou pre zdravie je aj známy a obľúbený svokrin jazyk a popínavý potosovec. Ten sa odporúča napríklad do priestorov s plynovým varičom.

Prečítajte si aj: Zostavte si efektívny nákupný zoznam: funguje a šetrí peniaze

Kaktusy na elektrosmog
Výhodu je, že si ho môžete postaviť aj na pracovný stôl, bude sa však pekne vynímať aj v obývačke. Odporúčame Cereus peruvianus známy ako stĺpovitý kaktus.


Pre lepšiu náladu
Tento raz nejde len o potešenie oka! Našim druhým silným zmyslom vplývajúcim na náladu, je čuch. Pestujte rastlinky, ktoré vám voňajú. Ideálna je levanduľa, ale aj jazmín. Poteší vás i rozmarín a ostatné praktické byliny - najprv vôňou a pohľadom a neskôr i pri varení a dochucovaní.

Interiérové rastliny vhodné pre zdravie nájdete aj v našej galérii. Ktorá sa vám páči najviac?

Autor: AgátaFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia