Dosť bolo nekvality! Ako si vybrať dáždnik, ktorý vám vydrží až do smrti?

Tipy a triky | 05.11.2019

Koľko druhov dáždnikov poznáte?

Delíte dáždniky na zabudnuté doma a tie, ktoré sa vám práve rozpadli v silnom vetre? Áno, s dáždnikom je niekedy poriadne veľa starostí. Ak si však vyberiete správne, získate verného pomocníka na dlhé roky, a to nielen do dažďa! Takže, koľko druhov dáždnikov poznáte?

Pozrite si aj: Veľký manuál: Zverokruh určuje vaše vlastnosti aj dekorácie, ktorými sa máte obklopiť

Nie je dáždnik ako dáždnik. Rozhodne však treba povedať, že ak nesiahate po dáždniku v inom ročnom období, na jeseň ho rozhodne využijete často. Aby vám však dáždnik skutočne dobre poslúžil, treba si nielen zo širokej ponuky vhodne vybrať, ale sa o svoj dáždnik aj správne starať.

 

Aké druhy dáždnikov sú najbežnejšie?

Dáždniky možno rozdeliť podľa viacerých ohľadov. Prirodzene, pre každého člena rodiny môžete mať nachystaný iný, dámsky, pánsky, ale aj detský. Omnoho dôležitejšie sú však iné kritériá. Ak napríklad potrebujete mať svoj dáždnik neustále pri sebe, oceníte jeho kompaktnú, skladaciu verziu. Naopak, v aute či doma, alebo v práci môžete mať po ruke prichystaný klasický, palicový dáždnik, ktorý má zvyčajne väčší priemer.

Ostatní práve čítajú: Je to možné? Takúto fádnu izbu za necelú stovku premeniť na 4-hviezdičkový interiér?

Pre páry, ktoré sa rady prechádzajú vo dvojici v daždi (hodia sa však aj pre rodiča s deťmi), sú vhodné o čosi väčšie, tzv. golfové dáždniky.To však ešte nie je všetko. Aj mechanizmy dáždnikov môžu byť rôzne. Úplne klasický dáždnik je potrebné otvárať manuálne, poloautomatické dáždniky sa vám otvoria samé, zatvárať ich musíte však ručne.

Kliknite si aj na: Už dosť tuctového nábytku z obchodov, ktorý má každý: Vyskúšajte TÚTO krásu!

A potom sú na trhu aj šikovné open & close dáždniky, s ktorými manipulujete výhradne stlačením páky. Obľúbené sú aj tzv. priehľadné dáždniky, ktoré vám nebránia vo výhľade aj v tom najhoršom počasí. Ak musíte tráviť čas vonku aj za dažďa, určite ich oceníte. Vyžadujú si však špecifickú starostlivosť. A ako sa vlastne treba správne starať o dáždnik?

 

Stačí dodržiavať zopár základných pravidiel

Pred otvorením, resp. použitím dáždnik najprv potraste. Uvoľníte tým jednotlivé drôty mechanizmu otvárania, pretože v zloženom stave sa môžu medzi sebou prekrížiť. Následne opatrne manuálne dáždnik otvorte a pri mechanickom dáždniku použite na otváranie výhradne páku na to určenú. Ak sa vám dáždnik vo vetre otočí, musíte rešpektovať spôsob jeho otvárania a zatvárania.

Prečítajte si aj: Návrhári vybrali trend pre rok 2020: Víťazom sa stal nádherný vzor s názvom paisley

Obrátený dáždnik zatvárame vždy veľmi pomaly a opatrne, aby sme konštrukciu dáždnika (ďalej) nepoškodzovali. Špeciálne vetruodolné dáždniky vám v tomto dokážu pomôcť, sú vybavené pružným mechanizmom, vďaka ktorému je kovová konštrukcia ohybná, a tak znesie aj náhle vyvrátenie dáždnika vo vetre. Vždy však zvážte, či nie je vietor aj pre váš vetru odolný dáždnik predsa len prisilný.

Pozrite si aj: Top farby tejto zimy podľa dizajnérov: Týmto PIATIM sa určite nevyhýbajte

A čo priehľadné dáždniky?

Tu použite malý trik. Tieto dáždniky sú vyrobené z priehľadného PVC. Aby sa po zabalení materiál nelepil, je vo výrobe poprášený práškom. Po otvorení je preto potrebné tento prášok opláchnuť, až následne bude dáždnik skutočne priehľadný. Aby sa vám nelepil pri uložení, môžete ho v prípade potreby poprášiť detským púdrom.

 

Základná starostlivosť

Mokrý dáždnik či už od dažďa, alebo snehu, nechajte otvorený voľne vyschnúť. Až potom dáždnik poskladajte, vložte do puzdra alebo zapnite popruhom. Popruh nikdy neťahajte silou, inak ho vytrhnete - a na túto vadu nie je možné dáždnik reklamovať.

Mohlo by vás zaujímať: Správny výber zrkadla vyšperkuje váš interiér: Pozrite sa na tieto nádherné kúsky

Dáždnik nesušte pri zdroji tepla, postačí bežná izbová teplota. Ak by ste však na vysušenie zabudli, môžu na dáždniku vzniknúť škvrny či dokonca pleseň, rozhodne však môže začať nepríjemne páchnuť, čo si určite neželáte.

A teraz sa inšpirujte v našej GALÉRII rôznymi druhmi dáždnikov. Buďte za dámu vždy a všade!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia