Tento druh soli vo vašej domácnosti nesmie chýbať: Bude zdravá celá rodina

Tipy a triky | 21.11.2019

Soľ je nad zlato, o tom niet pochýb, ale ako sa v nich vyznať?

Koľko druhov soli máte doma? Jednu? Dve? Tradičnú a morskú? Pokojne ich doma môžete mať viac ako tucet! Rôzne druhy soli majú totiž nielen rôzne využitie, ale aj zdravotné účinky a dokonca chuť. Poďme sa na ne pozrieť bližšie!

Pozrite si aj: 4 triky, vďaka ktorým bude vaša stará kúpeľňa vyzerať draho a luxusne

Klasickú soľ, ktorú si, samozrejme, vážime nad zlato, má doma po ruke každý. Je základom, bez ktorého prakticky žiadny pokrm nebude chutiť správne. V dávnej minulosti nedostatok soli spôsoboval vážne problémy, dokonca aj vojny a soľ sa skutočne vyvažovali zlatom. Dnes naopak musíme dávať pozor, aby sme naše telá soľou nepredávkovali.

 

Zdravie na dosah

Ak máte chuť vyskúšať iné druhy solí pri varení, ale aj pri starostlivosti o svoje zdravie, určite by ste mali siahnuť po tých známejších i menej známych. Každá má svoj osobitný prínos a hodí sa v určitých špecifických situáciách.

Ostatní práve čítajú: Na TEJTO veci, ktorá je vo vašej kúpeľni, je milión baktérií! Ako často ju vymieňate?

Mnohí ľudia preferujú napríklad morskú soľ pre jej pozitívne zdravotné účinky. Táto soľ pôsobí blahodarne na vaše zuby a možno vás prekvapíme, zlepšuje aj spánok a upravuje rovnováhu elektrolytov v organizme. Je bohatá na sodík, draslík, vápnik, horčík, železo, bromid, chlorid aj meď a zinok.

Prečítajte si aj: Viete, čo dokáže veľké zrkadlo v kúpeľni?

Náš tip: Šedá morská soľ známa aj pod názvom keltská soľ alebo Sel de Guérande - je nerafinovaná a nebielená. Tmavší, našedlý odtieň jej dodáva odlišný pomer minerálov a spôsob spracovania.

 

Soľ môže mať aj iné farby. Tradične sa farbou označujú havajská červená soľ Alaea a himalájska čierna soľ Kala namak. Alaea obsahuje až 80 druhov rôznych minerálov, nejde však o čistú soľ, ale o zmes nerafinovanej morskej soli, do ktorej sa primiešava sopečný íl. Ten je bohatý na oxid železa, ktorý jej požičiava typickú farbu. Odporúča sa na podporu imunity a pľúc. Alaea dodáva tiež energiu a pomáha pri problémoch so sústredením.

Toto je super: Bidet či len klasické WC? Odpoveďou je sprchovacie WC

Kala namak či tiež sanchal je označovaná aj ako indická soľ. V tomto prípade ide o nerafinovanú vulkanickú soľ. Aj keď sa o nej hovorí ako o čiernej, jej zrnká sú tmavošedé a naružovelé. Zaujímavosťou je, že táto soľ neobsahuje sodík, ak si teda potrebujete strážiť príjem sodíka, je kala namak dobrým tipom.

Mohlo by vás zaujímať aj: Máte klasické rebríkové radiátory v kúpeľni? Chyba, existujú omnoho lepšie!

V jej zložení dominuje chlorid sodný, železo i ďalšie minerály a aj síra. Pôsobí veľmi pozitívne na nechty, vlasy i mladistvý vzhľad pleti, hlavne však pomáha pri problémoch s trávením. Pre svoju špecifickú chuť nemusí vyhovovať každému, majú ju však radi vegáni a vegetariáni. Z himalájskych solí je však známejšia ružová a klasická biela soľ.

 

Prírodná nerafinovaná soľ z tejto oblasti má jemne ružové sfarbenie a práve táto soľ má vyšší podiel železa, čo jej daruje túto typickú farbu. V obchodoch však možno dostať aj bielu himalájsku soľ, ktorá je oproti ružovej omnoho slanšia. Zdravotné účinky však majú obe takmer identické, preto po nich siahnite podľa svojej chuti.

Kliknite si aj na: Tieto rastliny vám v kúpeľni určite prežijú!

Soľné špeciality?

Áno, a je ich viac než dosť. Tak napríklad Fleur de Sel alebo soľný kvet. Táto jemná a ľahká soľ obsahuje všetky tradičné morské minerály od jódu, cez zinok, meď, mangán, železo až po horčík s draslíkom. K zaujímavým a obľúbeným sa radí i tzv. maldonská soľ z britského Essexu. Radi ju používajú nielen svetoznámi šéfkuchári, ale aj britská kráľovská rodina.

Pozrite si aj: Malá kúpeľňa neznamená nudná: Týchto 5 faktov vás o tom presvedčí

Zo soľných špecialít treba určite spomenúť údenú soľ. Tak ako prezrádza jej názov, ide o morskú soľ, ktorá sa údi zvyčajne na bukovom, dubovom či jabloňovom dreve. Používa sa hlavne k mäsu a k rybám. Zvláštnou prípravou prechádza aj bambusová kórejská soľ. Je to soľ upečená v bambusovej dutine, kam sa uzavrie pomocou žltého ílu.

 

Je nielen chutná, ale často sa používa aj na liečenie. Ak patríte medzi cukrovkárov, máte vysoký tlak alebo varíte pre deti či športovca v rodine, mali by ste si zaobstarať soľ so zníženým obsahom draslíka. Obsahuje jodičnan draselný a chlorid draselný v pomere 6:4.

Prečítajte si aj: 5 úplne lacných vecí, ktoré spravia kúpeľňu absolútne štýlovou

Vo vašej domácnosti by však nemal chýbať ešte jeden druh soli. Zvyčajne ju aplikujeme na vonkajšie použitie, avšak tzv. Epsomská soľ vám pomôže pri zápche či tráviacich problémoch. Primárne je určená na liečbu opuchov, zápalov, bolestí, ale aj čna istenie pleti pri akné či mastnej pokožke a vlasoch.

Pozrite si v našej GALÉRII prehliadku vzácnych solí.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia